Dla wierzycieli

Jesteś wierzycielem? Starasz się odzyskać swoje pieniądze? Masz do czynienia z nieuczciwym dłużnikiem, który nie chce zapłacić za zaciągnięte zobowiązania? Przez interesy z nierzetelnym kontrahentem znacznie spada płynność finansowa Twojej firmy? A może osoba prywatna jest ci winna pieniądze za nabyty produkt czy zrealizowaną usługę?

Strona dlawierzycieli.pl powstała właśnie z myślą o tych, którzy nie mogą odzyskać swoich należności. Doskonale wiemy, jak trudno dochodzić swoich praw i jak ciężko współpracować z dłużnikiem. To tutaj zamieściliśmy multum wskazówek dla wierzycieli.

intrum windykacja polubownaNa tej stronie przeczytasz o najbardziej skutecznych metodach windykacji. Przekonasz się, jak łatwo i szybko możesz odzyskać swoje pieniądze. Przeczytasz o współpracy z firmą windykacyjną. Dowiesz się, czego tak naprawdę oczekuje dłużnik i jak dojść do korzystnego dla obu stron kompromisu. Jeśli ktoś jest ci winny pieniądze, to ta strona jest właśnie dla Ciebie. Pomożemy szybko rozwiązać problem, dzięki czemu nie będziesz musiał martwić się o swój pusty portfel. Ewentualnie skierujemy Cię do profesjonalnych firm windykacyjnych, takich jak Intrum Justitia, które poprowadzą Cię dalej w procesie windykacji.

Pamiętaj, że jako wierzyciel masz pełne prawo do odzyskania przeterminowanych należności. Dowiedz się więcej o windykacji i rozpocznij działanie już teraz. Im szybciej nawiążesz kontakt z dłużnikiem, tym szybciej odzyskasz własne środki. Podpowiadamy, jak wdrożyć mechanizm windykacji szybko i skutecznie oraz jakie techniki sprawią, że dłużnik zacznie spłacać zaciągnięte zobowiązanie.

Sprawdź, czym jest windykacja, dlaczego lepiej stosować windykację polubowną, kiedy należy wdrożyć windykację twardą? Dowiedz się również, jak zapobiegać powstawaniu przeterminowanych płatności, by móc stale cieszyć się dobrą sytuacją finansową.

Kontent

Windykacja dla wierzycieli

intrum windykacja sądowaWindykacja określa szereg przepisów prawnych, dzięki którym wierzyciel może dochodzić swoich należności od dłużników. Metody takiego mechanizmu są więc w pełni legalne i akceptowane przez społeczeństwo. Windykacja ma służyć wierzycielom, którzy chcą jak najszybciej odzyskać swoje środki, ale też dłużnikom, by cały proces odbywał się na korzystnych warunkach dla obu stron. Finałem sprawy ma być zakończenie sporu pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem oraz spłacenie długu.

Windykacja określa dzisiaj dwie główne metody działania. Ich szczegółowy przebieg opisujemy poniżej. Jeśli jesteś wierzycielem i nie radzisz sobie z samodzielnym odzyskaniem własnych środków od dłużnika, najlepiej będzie, jeśli rozpoczniesz współpracę z jedną z renomowanych firm windykacyjnych.

To właśnie windykatorzy są specjalnie wyszkoleni i mają wiedzę na temat prawnych aspektów odzyskiwania należności. Pokierują więc sprawą skutecznie, dobierając odpowiedni model windykacji. Chociaż do wyboru mają windykację polubowną oraz twardą, to właśnie ta pierwsza cieszy się największą popularnością. Uznaje się również, że miękkie negocjacje o wiele szybciej doprowadzają do porozumienia z dłużnikiem i spłaty powstałej zaległości. Warto poznać oba modele szczegółowo, by móc dobrać ten właściwy, patrząc na indywidualne aspekty każdego sporu z osobą zadłużoną.

Windykacja polubowna

intrum monetyMa na celu spłacenie długu na korzystnych warunkach, zarówno dla wierzyciela, jak i dłużnika. Właśnie windykację polubowną najczęściej wybierają windykatorzy, którzy reprezentują wierzyciela. Odzyskanie należności przebiega wtedy poprzez wysyłanie powiadomień o powstałym zadłużeniu (w formie listu, maila lub smsa). Windykacja polubowna zakłada też kontakt bezpośredni z dłużnikiem.

Windykator, czyli np. pracownik Intrum, reprezentuje wierzyciela i może odwiedzić osobę zadłużoną w siedzibie firmy czy miejscu zamieszkania, ale tylko po jej uprzedniej zgodzie. Windykacja bezpośrednia jest ceniona przez obie strony – to właśnie wtedy istnieje możliwość negocjacji, dzięki czemu należności mogą zostać spłacone na korzystnych dla obu stron warunkach.

Wierzycielowi zależy przecież na tym, by środki w ogóle odzyskać. Dłużnik chce zaś spłacić zobowiązanie, ale w taki sposób, by nie obciążał on zbytnio jego miesięcznego budżetu i nie zaburzał płynności finansowej. Właśnie dlatego udaje się rozłożyć należność na raty. Windykator może też zaprzestać naliczania kolejnych odsetek. Pamiętajmy, że każdy element ugody jest wcześniej uzgadniany z wierzycielem. Windykator może więc pójść na takie ustępstwa, na które godzi się jego klient i które nadal będą dla niego korzystne.

Windykacja twarda (sądowa)

Windykacja tego rodzaju ma miejsce wtedy, gdy wszystkie metody windykacji polubownej zostały już wykorzystane, a dłużnik dalej nie spłacił zaciągniętego zobowiązania bądź nie chce współpracować z windykatorem i wierzycielem. Co ważne, jeśli tylko windykator działa we współpracy z firmą windykacyjną, to sprawy takie zdarzają się stosunkowo rzadko.

Okazuje się, że dłużnik spłaca przeterminowane zobowiązanie najczęściej od razu wtedy, gdy tylko otrzyma pierwsze upomnienie. Jeśli tak się jednak nie stanie to osoby, które chcą odzyskać dług, zgłaszają sprawę do sądu. Kiedy ten wyda wyrok natychmiastowej wykonalności, sprawę przejmuje komornik, który natychmiast zajmuje mienie dłużnika. Blokując środki znajdujące się na jego koncie bankowym bądź przejmując środki trwałe o odpowiedniej wartości, przekazuje należność wierzycielowi.

Warto pamiętać, że w przypadku windykacji twardej nie ma miejsca na negocjacje, mediacje ani dochodzenie do ugody. Komornik działa tylko i wyłącznie w interesie wierzyciela (a dokładniej swoim). Co więcej, koszty całej sprawy są o wiele wyższe i zawsze pokrywa je dłużnik. Nie jest to więc dla niego opłacalna opcja.

intrum monitoring płatnościCo ciekawe, duże, a nawet średnie przedsiębiorstwa coraz częściej mają problem z odzyskiwaniem swoich należności. Okazuje się, że nieuczciwy kontrahent czy niewypłacalny partner biznesowy może sprawić, iż firma popadnie szybko w finansowe tarapaty. Brak płynności finansowej albo środków na nowe inwestycje może w znaczny sposób zakłócić jej funkcjonowanie. To właśnie dlatego większość z nich decyduje się na otworzenie działu windykacyjnego albo współpracę z Intrum lub inną firmą windykacyjną.

Niestety, niespłacanie należności w terminie to dzisiaj problem powszechny, na rynku biznesowym pojawiający się coraz częściej. To również czynnik, który najbardziej niekorzystnie wpływa na całościowe funkcjonowanie firmy. Wyjątkiem nie są też małe czy nawet jednoosobowe działalności gospodarcze. W ich przypadku najbardziej korzystna jest współpraca z firmami windykacyjnymi, bo nie zawsze opłaca się prowadzić dział windykacyjny, a samodzielna próba odzyskiwania długów najczęściej okazuje się nieskuteczna.

Zaleca się również, by firmy, które mają problemy z dłużnikami, prowadziły tzw. monitoring płatności. To szereg działań, które opisujemy poniżej.

Czym jest monitoring płatności?

To zespół działań, które mają na celu zapobieganie powstawaniu zadłużeń. Jeśli nie chcesz mieć problemów z płynnością finansową swojej firmy i boisz się, że współpraca z kontrahentami może nie zawsze być owocna finansowo, to monitoring jest idealnym sposobem, by uniknąć takich problemów. To system, dzięki któremu potencjalni dłużnicy informowani są o zbliżającym się terminie zapłaty. Może to odbywać się w formie rozmowy telefonicznej, maila albo SMS-a.

Warto wziąć pod uwagę, że część niespłaconych w terminie zobowiązań to wynik zapominalstwa kontrahentów. Nie zawsze jest to działanie celowe, które ma na celu uniknięcie spłaty należności. Część rachunków i faktur jest po prostu odkładana „na później”, po czym dłużnik zapomina o ich spłacie.

Monitoring pomaga zapobiegać takim sytuacjom, właśnie poprzez przypominanie. Pamiętajmy, że nawet uczciwy klient biznesowy może mieć problem z wypłacalnością. W natłoku zajęć może zapomnieć o opłaceniu wystawionej faktury. Monit ma mu przypomnieć o zrealizowanej transakcji, za którą musi uiścić opłatę. W wielu przypadkach zapobiega to problemom finansowym firm, które zlecenie wykonały i czekają na zapłatę.

Wydaje się, że współpraca z profesjonalnymi firmami windykacyjnymi jest dzisiaj najlepszym rozwiązaniem dla wierzycieli. Delegowanie takich spraw osobom trzecim daje spory komfort. Po pierwsze, wierzyciele nie zawsze posiadają wiedzę na temat skutecznej windykacji. To profesjonaliści znają dokładnie przepisy prawne, są też doskonałymi negocjatorami. Po drugie, upominanie się o zaległą płatność może zabierać dużo czasu, który właściciel firmy zwyczajnie traci. Zamiast zajmować się bieżącą działalnością biznesu, musi ubiegać się o spłatę zaległości.

O samym długu można mówić wtedy, gdy minął termin spłaty danego zobowiązania. Podejmowane czynności windykacyjne mogą rozpocząć się już następnego dnia. Im szybciej wierzyciel zacznie upominać się o spłatę długu, tym szybciej odzyska należność. Z danych statystycznych wynika, że większość z nich spłacana jest już po otrzymaniu pierwszego upomnienia.

Aby zaś uniknąć współpracy z nierzetelnym partnerem biznesowym, warto wcześniej sprawdzić taki podmiot w BIG. To Biura Informacji Gospodarczej, które zawierają dane dotyczące rzetelności różnych przedsiębiorców, mając na względzie właśnie ich wypłacalność. Wiedza na temat możliwych zadłużeń kontrahenta może uchronić firmę przed podjęciem niekorzystnej współpracy. Z takich biur korzystają również windykatorzy, tacy jak Intrum. Co ważne, BIG udostępnia także pozytywne dane, co tylko pomaga w wyborze tych, którzy są rzeczywiście uczciwi i należności spłacają w terminie.

Bez wątpienia windykacja jest dzisiaj ważną gałęzią rynku, a współpraca z firmami windykacyjnymi pomaga zapobiegać zachwianiu płynności finansowej firm. Działania mające na celu polubowne odzyskiwanie należności to obecnie najchętniej realizowany model, korzystny zarówno dla wierzyciela, jak i dłużnika.

Jeśli już dojdzie do zadłużenia, to praca komornika powinna być w każdym przypadku ostatecznością. Jeśli prowadzisz firmę, to musisz przewidywać niekorzystne konsekwencje współpracy z niesprawdzonymi klientami. Priorytetem jest zapobieganie powstawania długu. Jeśli jednak taki powstanie to należy reagować natychmiast. Warto do sprawy podejść profesjonalnie, bo tylko wtedy windykacja będzie szybka i skuteczna, bez negatywnych skutków rozwoju Twojego biznesu.

Tutaj kilka filmów o tym jak skutecznie ściągać długi:

https://www.youtube.com/watch?v=nqd_xwJtRY0

 

https://www.youtube.com/watch?v=_CCb6RJ-6OU

22 Replies to “Dla wierzycieli

  1. Dzieki za rady. Mam takiego jednego dłużnika i już od paru miesięcy próbuję ściągnać od niego hajs. Niestety jak na razie bezskutecznie…

    1. Może źle podchodzisz do tematu? jeśli próbowałeś rozwiązać sprawę polubownie i nie dało to efektu to skorzystaj z firmy windykacyjnej proste

  2. Jak windykować to tylko brać kolegów, wsiadać w samochód i jechać do ziomka na windykację. Nie znam lepszego sposobu

    1. Takie zachowanie jest określane jako twarda windykacja i powinno być realizowane przez osobę z uprawnieniami i nie w tak brutalny sposób bo to nie ma nic wspólnego z kulturą windykacji…

      1. To nie jest żadna windykacja tylko nękanie i zastraszanie nie ma nic wspólnego z prawdziwą windykacją. Tak się nie robi !!!

  3. Zwindykowałem już paru takich z sukcesem. A więc da się jeśli się chce i ma się wolę do tego. Ale raczej bym się za to ponownie nie brał bo szkoda nerwów. Lepiej przekazać windykatorowi i z głowy.

    1. Windykator kosztuje ale pozwala zaoszczędzić sporo nerw no jak ktoś tnie koszta to niech się szarpie 😉

  4. zawsze wychodzę z założenia że zanim zostaną podjęte kroki związane z windykacją powinno się najsampierw porozmawiać się z dłużnikiem bo wtedy można coś ustalić i będzie to szybszym rozwiązaniem

    1. Tak wszystko brzmi wspaniale tylko w teorii. Proces windykacji jest skomplikowany w momencie gdy dłużnik unika za wszelką cenę spłacenia swojego długu. W wielu przypadkach podczas rozmowy jest niby wszystko ustalone a dłużnik i tak kombinuje jak tu się wymigać. Oczywiście nie mówię tutaj o wszystkich dłużnikach tylko podkreślam że zdarzają się takie przypadki.

    2. Naucz się najsampierw pisać i wtedy się wypowiadaj bo ortografia i klawiatura nie gryzie. Ustalanie na samym początku może być tylko skuteczność czasami bywa niska.

  5. „Windykacja ma służyć wierzycielom, którzy chcą jak najszybciej odzyskać swoje środki, ale też dłużnikom, by cały proces odbywał się na korzystnych warunkach dla obu stron.” Tutaj całkowicie się zgadzam lecz w praktyce nie zawsze jest tak różowo. Wiele zmiennych może sprawić że dla którejś ze stron może być nie korzystne korzystanie z usług windykacji.

    1. Nie czepiaj się artykuł jest merytoryczny i rzeczowy szczególnie dla osób, które nie znają tematu 😉

  6. Znam pewną osobę, która nie radzi sobie z zadłużeniem i nie chce sobie poradzić. Wszystko jej jedno ponieważ ma nałóg alkoholowy i nie zależy jej na spłacie swojego zadłużenia.

    1. Nałóg najczęściej prowadzi do długów. W takich przypadkach rzeczywiście ciężko jest załatwił sprawę w normalnym toku za zgodą takiej osoby.

  7. Zawsze mnie to zastanawiało a więc czy decydując się na korzystanie z firmy windykacyjnej kwota długu się powiększa o kwotę jaka jest przeznaczona na wynagrodzenie dla firmy windykacyjnej?

  8. Wdrażanie monitoringu płatności jest krokiem w przyszłość tylko jak jeszcze można byłoby to zrobić online a nie przez tel to byłoby idealnie 😀

    1. Ta najlepiej żeby było wszystko przez internet a później pretensja jak transakcja nie pójdzie lub coś. Lenistwo ma swoją cenę czasami nawet zbyt wysoką.

  9. Wiele firm ma dosyć restrykcyjną politykę i po kilku dniach od niezapłacenia faktury ślą maile i smsy że faktura niezapłacona i wielkie larum z tego robią jakby się świat zawalił a przecież przelewy różnie idą.

  10. Wszystko jednak zależy od tego kim jest wierzyciel. Jeśli wierzycielem jest emeryt, który ma niską emeryturę to nie stać go na skorzystanie z firmy windykacyjnej. Na to mogą sobie pozwolić firmy i ludzie z pewnymi zarobkami. Druga sprawa to wysokość kwoty długu ponieważ w sytuacji gdy koszty windykacji przewyższają koszty długu to takie działanie jest bez celowe.

  11. W biznesie trzeba uważać na nie uczciwych kontrahentów. Zgadzam się z autorem że nieucziwy kontrahent to początek problemów. Lepiej zawsze uważać na ludzi i 10 razy się zastanowić.

    1. Prosty przykład stosunki biznesowe wykonawca i podwykonawca. Jeśli wykonywca nie płaci podwykonawcy to już się sprawa komplikuje jakiś czas temu w mediach była nagłośniona taka sprawa. Choć nie wiem czy wtedy windykacja coś zdziałała…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *